Domácí výroba čistícího prostředku – recept

V následujícím textu Vám přinášíme článek od naší fanynky Sofie Laury Plívové, která si pro vás připravila recept na domácí výrobu čistícího prostředku. Výrobní cena 10 Kč, výroba 10 minut, funkčnost 100%.

Nedílnou součástí našich životů je osobní hygiena, na první pohled se nemůžeme vyhnout ani masám plastových lahviček, flakonků, kelímků a nejrůznějších druhů aplikátorů všeho možného. Nebo je pravda někde jinde? Bohužel v dnešní době stále existuje pouze malé množství značek, jejichž bio a eko řady nejsou jen pouhopouhý obchodní tahák, nikoliv opravdová starost o naši planetu.

Citrusový čistič

Budeme potřebovat:
· Slupky od citrusů
· běžný kvasný 8% ocet
· Sklenice s víčkem
· Alkohol
· Esenciální oleje, koření (není nutné)

Postup:

  1. Středně velkou sklenici zhruba do poloviny naplníme octem vlastního výběru. (Musíte počítat s tím, že slupky postupem času nabobtnají, ale zároveň nesmí z octa vyčuhovat, protože by mohly začít plesnivět.) Následně vložíme citrusové šlupky (mohou být i vymačkaného citrónu), které během prvních dvou týdnů můžeme postupně doplňovat slupkami tak, jak se v domácnosti konzumují. Na jednu střední sklenici to vychází na 2-3 středně velké citróny.
  2. Na sklenici napíšeme datum, kdy jsme začali přidávat citrusy a umístíme ji na tmavé místo (např. pod dřez). Teď už stačí pouze čas od času obsah promíchat pro lepší spojení aroma a octa.
  3. Nejdříve po měsíci směs můžeme přefiltrovat a přelít přelít do libovolného rozprašovače, který nám zůstal z použitého čistícího přípravku.
  4. Přidáme zhruba panáka vysokoprocentního alkoholu (slivovice, rum, vodka, alpa)
  5. Můžeme volně používat 🙂

Samotný čistič může dle potřeby vydržet až čtvrt roku. Doporučuji si při používání jednoho prostředku založit druhý (čekací doba měsíc a více je nezanedbatelná)
Tip: Můžete přidat například skořici, nebo hřebíček pro výraznější vůni. Vhodné jsou také různé esenciální oleje dle libosti.
Čím déle necháte čistič louhovat, tím bude méně octový.

Použití

Vlastnosti octa, citrónu, alkoholu a trea tree působí jako čistící kombo. Tohle kombo desinfikuje, odstraňuje mastnotu i vodní kámen, je antibakteriální. Zároveň netoxické a ekologické.
Jak jednoduché že? Přejeme vám spoustu ušetřených peněz za drahé čistící prostředky a prázdnější úklidovou skřínku.
Pro lepší pochopení přikládám i video od paní Marcely Sobotové, za které děkujeme.