Ekologické topení

Jak šetrně topit? 

Začala zima a zase se začíná řešit Smog, který je aktuálním tématem každou topnou sezónu. Jistě si spousta z vás už položila otázku, jak co nejšetrněji topit, abychom nemuseli dýchat jedovatý vzduch? 
Pojďme se na to společně podívat:
Připravila jsem si pro vás různé druhy topení, kde jsou vysvětlené klady i zápory těchto variant. Nikomu nechci přikazovat čím by se mělo topit, a tak se na tento článek koukejte pouze informativně, a vyberte si tu nejlepší variantu, se kterou budete spokojeni a zároveň budete mít čisté svědomí, že neznečišťujete tolik vzduch.  
industry-1752876_1920

Krbová kamna

Krbová kamna jsou jedny z nejúčinnějších vytápění. Teplo vyrobené v krbu jde přímo do místnosti a nevytápí zbytečně žádnou kotelnu. Do kvalitního krbu, který má dobře udělanou tepelnou vložku stačí přikládat i jednou za několik hodin, pokud je tedy do krbu přiveden správně vzduch tak částice, které se uvolní do ovzduší jsou ve velmi malém množství. Pokud pořídíme krb s akumulační vložkou, můžeme v ní přebytečné teplo uchovávat, a tak můžeme získávat teplo i dlouho poté, co dřevo v krbu už dávno doplápolalo. Může se také používat k přípravě teplé vody, zde se poté dá ušetřit na jejím ohřevu. Krb je tedy hodně ekonomický, je ale i ekologický? Dřevo je jeden z obnovitelných zdrojů. Při jeho spalování uniká do ovzduší velice malé množství CO2, které je zhruba srovnatelné s CO2, které je při hoření vyprodukováno, je jen malé množství z CO2, které strom za dobu růstu doopravdy spotřebuje.

Plynový kotel

Zemní plyn se tváří jako ekologický, při jeho spalování neunikají do ovzduší žádné spaliny. Ve srovnání s tuhými palivy (především s uhlím) uniká při použití zemního plynu do ovzduší až o 50 % méně oxidu uhličitého. Zemní plyn našemu ovzduší jistě může ulevit, ale je několik faktorů, které mohou ovlivnit jeho zavedení do domácnosti. Pokud si chcete nainstalovat tento kotel, musíte mít v ulici/baráku zavedenou přípojku k plynu. Další velmi významný ovlivňující faktor je, že cena zemního plynu stoupá. Jedná se o fosilní palivo, tedy o neobnovitelný zdroj.

Topení pomocí elektriky

Topení elektrikou se může zdát velice ekologické, musíme se však podívat na to, kde je elektrika vyrobena. V naší republice bohužel pořád existuje mnoho uhelných elektráren, kde při vyrábění elektriky uniká hodně škodlivých látek do ovzduší. Pokud chceme topit pomocí elektriky šetrně, je jedna z variant nechat si na střechu domu nainstalovat solární panely. Zde je však problém ve výkonosti během dlouhých zimních večerů. V zimě se v naší krajině velmi brzo začne stmívat, a přes dny jsou spíše zataženější než slunečné. Je tedy na každém z vás, aby zvážil, zda se tato investice vyplatí. Pokud totiž nestačí na vytápění a osvětlení váš zdroj energie, můžete nejenom uškodit životnímu prostředí, ale také své peněžence, kdy se to může pořádně prodražit. Ano existují i elektrické generátory, které vyrábějí elektriku pomocí motoru na benzín, nebo na naftu, ale o jejich ekologičnosti si zde psát nebudeme. Není to ani tradiční zdroj energie a z hlediska ekologie není vůbec účinný.

Topení uhlím

Tak konečně jsme se k němu dostali. Uhlí má v naší zemi dlouholetou tradici. České uhlí se dováží i do zahraničí a považuje se za velice kvalitní. Všichni jste jistě už slyšeli o dolech v naší zemi, kde se uhlí těží. Obrázek domu, z jehož komína se valí černý kouř zná jistě mnoho z nás, existují však i kotle, které jsou vyrobeny podle nejpřísnější normy na emise, a které jsou poměrně šetrné k našemu životnímu prostředí. Uhlí volí spousta domácností hlavně kvůli jeho ceně. Existuje ale už zákon o ochraně ovzduší, který zakazuje provoz kotlů s třídami emisí 1 a 2 a který dovoluje kontrolu kotlů, zda lidi netopí v něčem, v čem nemají. Uhlí se tedy z našich domácností snaží dostat i vláda, a není se čemu divit. Nepřispívá to našemu životnímu prostředí, ale ani našim plicím.