Ekologická menstruace

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik žena za svůj život může vyprodukovat odpadu, při používání jednorázových menstruačních pomůcek?  Průměrně za svůj život spotřebujeme 15 000 -20 000 kusů jednorázových pomůcek. Uvědomme si, kolik je na světě žen, kolik z nich takto funguje a kolik odpadu při tomto počínání končí ročně na skládkách. Navíc při používání klasických bělených pomůcek se do těla ženy přes sliznici dostává škodlivý dioxin, který může způsobovat Syndrom toxického šoku a také rakovinu a parfémování vede k mykózám a zánětům. Navíc pro sliznici není přirozené, když ji vysušujeme.

Dnešní doba nám ale dává spoustu jiných variant, které jsou tělu příjemnější, přirozenější, a nemají takový dopad na životní prostředí.

 
menstruace

Menstruační kalíšek

Velice oblíbenou pomůckou v posledních letech se stal menstruační kalíšek. Menstruační kalíšky se převážně vyrábí ze silikonu, který není škodlivý pro tělo a jejich životnost se pohybuje kolem 10 let. Můžete si vybrat z mnoha velikostí, podle intenzity menstruace nebo věku, tvarů, tvrdosti a v neposlední řadě i barev. Práce s menstruačním kalíškem není nikterak obtížná, ale je dobré si na něj zvyknout v pohodlí a klidu domova. Před a po menstruaci stačí kalíšek po dobu 10 minut vyvařit a můžete používat dál.

Látkové vložky

Jednou z konzervativnějších variant jsou látkové vložky a intimky. Dnes už je nejen na internetu nepřeberné množství nádherných variant. Můžete si vybírat tvary, vzory, barvu, sílu, vložky na den i na noc, na slabou i silnou menstruaci, s křidélky i bez.  Používání je stejné jako u ,, klasických,, jednorázových vložek, s rozdílem, že tyto po použití pereme. Můj tip je, že při praní dávám do pračky místo aviváže pouze ocet, který působí antibakteriálně a ekologický, šetrný prací prášek, peru na 60 stupňů a vždy vložky po vyžehlení skladuji v pouzdře, které je určeno jen pro ně. Při vědomém používání vám vložky vydrží mnoho let. Já je používám v kombinaci s kalíškem a je to pro mě ta nejlepší varianta.

Mořské houby

Mořské houby jsou velice příjemnou variantou zvláště, pokud jste hojně používaly klasické tampóny. Jedná se o mořského živočicha, který se sklízí opatrně tak, aby část tkáně živočicha zůstala a tím se nezahubil. Můžeme proto hovořit o obnovitelném zdroji.

Houbička se před použitím namočí, aby změkla a zavede se do pochvy, kde se přizpůsobí vašemu tělu.

Výhodou houbičky je, že vám vydrží déle než tampón, při slabší menstruaci se s ní lze koupat a můžete se s ní i milovat. Houbička se nevyvařuje, ale po a ideálně i před menstruací se namočí do slaného roztoku.

Menstruační kalhotky

Poměrně nové jsou na našem trhu i menstruační kalhotky. Mají tři vrstvy, kde jedna je savá, druhá absorpční a třetí nepropustná. Můžete si vybrat z variant pro slabou, střední a silnou menstruaci.  Vydrží vám až 6 hodin v závislosti na síle menstruace a jejich životnost se pohybuje okolo 2 let. Po použití je stačí vyprat. Nabízí se i jako vhodná varianta k menstruačnímu kalíšku, volné menstruaci nebo k houbě.

Volná menstruace

Je to poněkud náročnější metoda, tedy minimálně, než se jí naučíte. V hlavní roli jsou zejména svaly pánevního dna, které vám umožňují vědomě krev zadržovat nebo uvolňovat. Menstruační krev přeci jen nevytéká neustále, ale v určitých intervalech, které mohou být jiné, v závislosti na síle vaší menstruace. Pak stačí jen krev pomocí svalů zadržet a když jste na WC, vědomě pustit. Osobně bych vám doporučovala tuto metodu trénovat doma, když jste v klidu a pohodlí, posilovat svaly pánevního dna a od věci není ani používání látkových vložek či menstruačních kalhotek v začátcích, pro váš větší klid.

,,Klasické,, menstruační pomůcky, ale z BIO bavlny

Pokud vás neoslovila ani jedna z předchozích variant, nabízí se ještě možnost, která není až tak příznivá pro životní prostředí, ale alespoň nebudete do svého těla pouštět škodlivé látky z konvenčních bělených a parfémovaných pomůcek.

Tampóny a vložky z BIO bavlny jsou k vašemu tělu určitě příznivější a na internetu je seženete v klasickém provedení i ve velikostech na které jste zvyklé.

Díky době, ve které žijeme se nám nabízí opravdová spousta možností pro to, jak vědoměji přistupovat ke svému tělu i k planetě. Osobně upřednostňuji vlastní zkušenost, a proto si myslím, že si každá žena musí sama vybrat právě takové řešení, které jí bude vyhovovat nejvíc a ve kterém se bude cítit příjemně a bezpečně.

Romana Winterová