Ekologické tipy na Vánoce 1.díl

Možná že už jste na některých portálech četli tipy na ekologické a zero waste šetrné Vánoce. Možná že jsou pro vás tipy poněkud zbytečné, protože je to pro vás samozřejmost. Ale to pořád neznamená, že nemůžete objevit něco nového a pokud je někdo začátečník, určitě mu některé rady pomůžou.

Rádi bychom vás podpořili, abyste zvládli strávit letošní Vánoce tak, aby nepřitížili životnímu prostředí a ani vaší psychice, nepodporovali nákupní horečku a nezatížilo to vaše peněženky. Proto jsme pro vás přichystali třídílný článek s vánoční tématikou.

christmas-cinnamon-cup-259955-1024x676

Odpočiňte si

Než vám nabídneme pár tipů na Vánoce, mějte i tento rok na paměti, že Vánoce jsou svátky klidu a pohody, takže se ani letos nevyplatí honit se za mnohdy zbytečnými dárky přes celý zaplněný obchodní dům, jen abyste ho mohli obdarovanému dát včas. Věřte, že se nikdo z vašich blízkých neurazí, pokud nějaký ten dárek dorazí až po Ježíškovi, naopak, dostane potom něco nečekaného. Určitě jste zažili, kdy poschováváte dárky po domě a některé najdete až na Velikonoce. Místo výpravy do nákupních center si doma pusťe hezký film, udělejte si něco dobrého k jídlu a odpočiňte si. Vždyť Vánoce jsou o tom, že jsme všichni spolu a ne o tom, že musí být uklizeno, uvařeno a nakoupeno. Nestyďte se polenošit.

Jak je to se stromečkem?

Jsou lidé, kteří si vlastnoručně vyrobili obraz, pod který vánoční dárky nashromáždí, nebo jen připevní světýlka na zeď jako obrys stromečku. Pro ty, kteří hledají nejšetrnější variantu opravdového stromku, je nejlepší volba koupě stromku či sazenice v květináči (ta je nejekologičtější), nebo půjčit si stromek z půjčovny. Takový živý stromek vyrobí za svůj život spoustu kyslíku a pojme vysoké množství CO2. Někdo může tvrdit, že jsou po dlouhých cestách stromky v květináči uschlé, ale pravda je, že i v případě pořízení vlastního, většina stromků přežije. Pátrejte ale po tom, odkud sazenice pochází a to i v případě, že kupujete řezaný. Hledejte ty s certifikátem udržitelného pěstování FSC nebo PEFC. Nezapomeňte, že stromek musíte postupně připravovat na teplotní rozdíl a často jej zalévat. Do lesa lze zasadit pouze sazenici, ale stromky už pouze na zahradách.

 

 

Tereza Skovajsová