Ekologické tipy na Vánoce 2. díl

Dárky

Pokuste se zjistit, zda by si vaši obdarovaní něco přáli a pokud ano, zkuste dárek zařídit po svém. Mnohdy našim obdarovaným stačí společná domácí večeře, poukázka na vaší masáž, příspěvek na charitu, společně strávený čas, nebo jen láskyplné pohlazení. Pamatujete si na dětské chvilky, kdy rodičům, tetičkám a dalším blízkým stačil jen namalovaný obrázek? Pokud chcete naplnit své kreativní touhy a zároveň tím udělat vašim blízkým radost, zkuste jim něco vyrobit. Materiál můžete použít i z toho, co už nepotřebujete a dříve nebo později byste to vyhodili. Pokud netrvají na novém, zapátrejte ve starožitnictví, bazarech nebo v secondhandech. Hledejte takové dárky, které nejsou vyrobeny jen za účelem pobavení a hned po Vánocích se vyhodí do koše, ale které vydrží. Pokud bychom se měli vyhnout hmotných věcí jako takových, darujte zážitek, po kterém obdarovaný touží. Pokud se společně s ostatními domluvíte, můžete se složit jen na jednom dárku, který má pro dotyčného opravdový význam. Nebo si můžete dárky nakoupit sami a rozdělit je potom po Ježíšcích.

Brightly-wrapped-gifts-arent-always-environmentally-friendly

Tip: Zjistěte, co má váš obdarovaný rád a pokuste se najít variantu formou příspěvku na něco užitečného. Adopce zvířat ze zoo, při níž přispějete mnohdy i na ochranu druhu, můžete udělat větší radost, než návštěvou zoo nebo akvária, jako takovou. Navíc v případě darování, máte často i několik vstupů zdarma.

Ozdoby a balení

Pokud ve vaší rodině nepanují tradice a vaše ozdoby nedrží po desítky let, zkuste alespoň nahradit vánoční výzdoby přírodními materiály. Mimo to, že se na větvičky ovoce a koření krásně hodí, provoní i váš domov a můžete je znovu použít na další rok. Pokud se rozhodnete ke koupi ozdob do bytu nebo na dárky, zamyslete se nad tím, jak byl výrobek vyroben. Při balení dárků se snažte vybírat nebarvený papír, který se dá snadno recyklovat a svojí výrobou neuškodil přírodě. Jednoduchost: barva recyklovaného papíru, přírodní provázek, větvička nebo skořápka většinou vypadá stejně nejlépe. Místo lepenky se dá pořídit i papírová s přírodním lepidlem, ale nejlepší je, když lepenku vůbec potřebovat nebudete a vystačíte si jen s provázkem. Můžete využít i zbytky z loňska, které jste zachránili (mašle, provázky, stuhy), nebo použít i látkové pytlíčky. Pytlíček si můžete vyrobit doma sami, případně koupit ty, které nahradí igelitový sáček při nakupování ovoce a pečiva, a budete tak mít dva dárky v jednom.

Tereza Skovajsová