Ekologické tipy na Vánoce

Rádi bychom vás podpořili, abyste zvládli strávit letošní Vánoce tak, aby nepřitížili životnímu prostředí a ani vaší psychice, nepodporovali nákupní horečku a nezatížilo to vaše peněženky. Proto jsme pro vás přichystali článek s Vánoční  tématikou.

box-2953722_1920

Tip č.1 – Odpočiňte si

Než vám nabídneme první z ekologických tipů na Vánoce, mějte i tento rok na paměti, že Vánoce jsou svátky klidu a pohody, takže se ani letos nevyplatí honit se za mnohdy zbytečnými dárky přes celý zaplněný obchodní dům, jen abyste ho mohli obdarovanému dát včas. Věřte, že se nikdo z vašich blízkých neurazí, pokud nějaký ten dárek dorazí až po Ježíškovi, naopak, dostane potom něco nečekaného. Určitě jste zažili, kdy poschováváte dárky po domě a některé najdete až na Velikonoce. Místo výpravy do nákupních center si doma pusťe hezký film, udělejte si něco dobrého k jídlu a odpočiňte si. Vždyť Vánoce jsou o tom, že jsme všichni spolu a ne o tom, že musí být uklizeno, uvařeno a nakoupeno. Nestyďte se polenošit.

Jak je to se stromečkem?

Jsou lidé, kteří si vlastnoručně vyrobili obraz, pod který vánoční dárky nashromáždí, nebo jen připevní světýlka na zeď jako obrys stromečku. Pro ty, kteří hledají nejšetrnější variantu opravdového stromku, je nejlepší volba koupě stromku či sazenice v květináči (ta je nejekologičtější), nebo půjčit si stromek z půjčovny. Takový živý stromek vyrobí za svůj život spoustu kyslíku a pojme vysoké množství CO2. Někdo může tvrdit, že jsou po dlouhých cestách stromky v květináči uschlé, ale pravda je, že i v případě pořízení vlastního, většina stromků přežije. Pátrejte ale po tom, odkud sazenice pochází a to i v případě, že kupujete řezaný. Hledejte ty s certifikátem udržitelného pěstování FSC nebo PEFC. Nezapomeňte, že stromek musíte postupně připravovat na teplotní rozdíl a často jej zalévat. Do lesa lze zasadit pouze sazenici, ale stromky už pouze na zahradách.

Dárky

Pokuste se zjistit, zda by si vaši obdarovaní něco přáli a pokud ano, zkuste dárek zařídit po svém. Mnohdy našim obdarovaným stačí společná domácí večeře, poukázka na vaší masáž, příspěvek na charitu, společně strávený čas, nebo některé zerowaste drobnosti, jako jsou houbička na nádobí, či pytlíky na potraviny.. Pamatujete si na dětské chvilky, kdy rodičům, tetičkám a dalším blízkým stačil jen namalovaný obrázek? Pokud chcete naplnit své kreativní touhy a zároveň tím udělat vašim blízkým radost, zkuste jim něco vyrobit. Materiál můžete použít i z toho, co už nepotřebujete a dříve nebo později byste to vyhodili. Pokud netrvají na novém, zapátrejte ve starožitnictví, bazarech nebo v secondhandech. Hledejte takové dárky, které nejsou vyrobeny jen za účelem pobavení a hned po Vánocích se vyhodí do koše, ale které vydrží. Pokud bychom se měli vyhnout hmotných věcí jako takových, darujte zážitek, po kterém obdarovaný touží. Pokud se společně s ostatními domluvíte, můžete se složit jen na jednom dárku, který má pro dotyčného opravdový význam. Nebo si můžete dárky nakoupit sami a rozdělit je potom po Ježíšcích.

Brightly-wrapped-gifts-arent-always-environmentally-friendly

Tip: Zjistěte, co má váš obdarovaný rád a pokuste se najít variantu formou příspěvku na něco užitečného. Adopce zvířat ze zoo, při níž přispějete mnohdy i na ochranu druhu, můžete udělat větší radost, než návštěvou zoo nebo akvária, jako takovou. Navíc v případě darování, máte často i několik vstupů zdarma. Nesmíme zapomenout ani na podporu charity např. Člověka v tísni formou certifikátu skutečného dárku.

Ozdoby a balení

Pokud ve vaší rodině nepanují tradice a vaše ozdoby nedrží po desítky let, zkuste alespoň nahradit vánoční výzdoby přírodními materiály. Mimo to, že se na větvičky ovoce a koření krásně hodí, provoní i váš domov a můžete je znovu použít na další rok. Pokud se rozhodnete ke koupi ozdob do bytu nebo na dárky, zamyslete se nad tím, jak byl výrobek vyroben. Při balení dárků se snažte vybírat nebarvený papír, který se dá snadno recyklovat a svojí výrobou neuškodil přírodě. Jednoduchost: barva recyklovaného papíru, přírodní provázek, větvička nebo skořápka většinou vypadá stejně nejlépe. Místo lepenky se dá pořídit i papírová s přírodním lepidlem, ale nejlepší je, když lepenku vůbec potřebovat nebudete a vystačíte si jen s provázkem. Můžete využít i zbytky z loňska, které jste zachránili (mašle, provázky, stuhy), nebo použít i látkové pytlíčky. Pytlíček si můžete vyrobit doma sami, případně koupit ty, které nahradí igelitový sáček při nakupování ovoce a pečiva, a budete tak mít dva dárky v jednom.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Tereza Skovajsová