Extrémně nízké zásoby vody ve sněhu, hrozí silné sucho?

V Česku je aktuálně nejmenší zásoba vody ve sněhu za posledních dvacet let. Důvodem je nejenom nedostatek srážek, ale i příliš teplá zima. Podzemní vody, které jsou už delší dobu nedostatečně nasycené, se tak zřejmě nedoplní. Podle hydrologů hrozí, že bude Česko opět čelit extrémnímu suchu. Například na Dolní Moravě bylo v lednu – únoru na některých místech jenom pár centimetrů sněhu, loni ve stejnou dobu to bylo skoro metr. Nejvyšší bod Beskyd, Lysá hora, měla v lednu kolem 65 centimetrů sněhu, ale i tak jde o třetí nejnižší hodnotu v historii měření. Méně sněhu tam bylo jenom v letech 1926 a 2014. Loni ve stejném období bylo na Lysé hoře naměřeno 225 centimetrů sněhu.

Odhad celkového množství vody ve sněhové pokrývce k 21.1.2020 na území ČR byl 4,8 litru na jeden metr čtvereční, k 24. 2. 2020 byl odhad cca 3,6 litru na jeden metr čtvereční. Loni 21.1. 2019 však činil odhad celkového množství vody ve sněhu 28,8 litrů na jeden metr čtvereční.

snih

Ve sněhu je momentálně nejméně vody za posledních dvacet let. Odborníci se shodují, že pokud nenapadne více sněhu, hrozí Česku další extrémně suchý rok. „Sníh není, to znamená, že na jaře nemá co tát a určitě se to projeví v podzemních vodách,“

Letošní zima v Česku je podle meteorologa ČT Pavla Karase neobvykle teplá, ale také suchá. Po loňském prosinci zůstávají vyšší teploty i v lednu, a to kvůli tlakové výši nad jihovýchodní Evropou. Průměrná teplota v prosinci byla 1,9 stupně Celsia, což je o 2,8 stupně více, než je dlouhodobý normál z let 1981 až 2010. Pod dlouhodobým průměrem byly teploty v prosinci jenom v prvním týdnu a pak kolem 11. prosince.

Sněhu je nejméně za několik let, v porovnání s loňskem jsou zásoby vody ve sněhu desetkrát menší. Zřejmě už na jaře vyschnou některé menší toky, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství. Pokud ve zbytku roku budou podprůměrné srážky a vysoké teploty, zasáhne letošní sucho republiku pravděpodobně silněji než v letech 2015 a 2018.