Jak naplánovat dovolenou s ohledem na uhlíkovou stopu?

V době marketingového vlivu sociálních sítí na dnešní turismus je těžké ubránit se cestovatelským choutkám. Již od samotného vzniku sociálních sítí je sdílení fotek z dovolených nedílnou součástí, a tak každý den vidíme přes sledované přátele, influencery a fotografy překrásné fotografie nových míst, kam bychom se chtěli vydat. Protože se doba dovolených blíží a je na čase začít s plánováním vhodné lokality, času a cestovního prostředku, poradíme vám, jak při tom nezapomenout na životní prostředí. Jak naplánovat dovolenou s ohledem na uhlíkovou stopu?

aircraft-airplane-aviate-728824

Uhlíková stopa letadla a letecká doprava totiž vychází ve všech ohledech na ekologii nejhůře. Hodnota emisí 120 g CO2 /pkm navíc zohledňuje pouze přímou spotřebu, nikoli hluk nebo dopad na ptactvo. A vzhledem k růstu turismu také každý rok roste i množství letadel na obloze. V roce 2018 tak byl zaznamenán historicky největší počet letadel, kdy se nad zemským povrchem v jeden moment pohybovalo 202 157 strojů. Letecká doprava tak bezesporu významně přispívá ke klimatické změně.

Pro odpočinek mysli i těla nemusíte jezdit daleko

Pokud jste se již rozhodli cestování letadlem omezit, pořád vám zbývá mnoho možností, jak si dovolenou užít. Nejdůležitější je si uvědomit, že za svěžím vzduchem, krásnou přírodou nebo odpočinkem při opalování nemusíte cestovat daleko a může vám bohatě postačit zážitek ve své domovině nebo ve střední Evropě. Pokud jste milovníci horských tůr, zamyslete se, zda jste již prozkoumali všechna česká pohoří, nebo se vydejte do Tater či Alp k našim sousedům. Lonely Planet mimochodem zvolil slovenské Vysoké Tatry jako nejlepší letní evropskou destinací a rakouská jezera jsou malý kousek za hranicemi. Pokud vás přeci jen láká letní opalovaná, nádherné destinace vám nabídne samozřejmě Itálie, Francie, vzdálenější Pyrenejský poloostrov nebo česká klasika v Chorvatsku.

Udělejte si zážitek i z cesty

Jistě jste viděli mnoho komedií o společné rodinné cestě za letní dovolenou. Kdo ale zažil cestu k moři v třídveřovém autě s celou rodinou, jistě ví, že po dobu cesty sice občas zažijete nepředstavitelná muka, ale při rodinných oslavách máte na co s úsměvem vzpomínat. A je to přesně proto, že zážitek byla již samotná cesta na očekávané místo. Pokud vám vadí řízení přes noc, najděte si po cestě kemp na hezkém místě a vyspěte se ve stanu nebo chatkách. Vlakem se můžete dostat pohodlně po celé Evropě, například na Francouzskou riviéru za den cesty, bez řízení a s lůžkovým vozem. Můžete tak společně pozorovat měnící se panoramata za okny a poznávat tak další krásná místa. Ať už pojedete jakýmkoliv prostředkem, zkuste si spočítat uhlíkovou stopu pomocí kalkulaček na internetu a zjistíte množství skleníkových plynů, které svou cestou vyprodukujete.

Poletím letadlem, jak si smažu dluh?

Z pohledu emisí má větší smysl přímý let než volit přestupy, jelikož letadla spotřebují nejvíce paliva při startu. Jestli chcete svůj dluh vykompenzovat a nehrnete se zrovna do sázení stromů, tak můžete finančně podpořit projekt, který snižuje emise skleníkových plynů. Může se jednat o výsadbu dlouhověkých stromů, zachycování metanu ze skládek nebo projekty čisté energie a energetických úspor. Úklid odpadků, měsíční zerowaste výzva nebo dobrovolná práce u oblíbené organizace by vám také měla pomoci v čistém svědomí. Podobných možností je spoustu a je jen na vás, co je vám bližší.

Letní soutěž o dárkový balíček, která má smysl

Na vaší cestě ale doporučujeme udělat něco navíc i pro krajinu, která vás na dovolené pohostila. Pokud si všimnete plastových odpadků na pláži, v moři nebo v horách, ukliďte jej a podělte se o tom s přáteli a naším týmem. Během celého léta až do konce září můžete na Facebooku a Instagramu sdílet příspěvky s hashtagem #neplastu a my na konci léta vybereme šťastlivce, kterého obdarujeme balíčkem našich produktů. Nezapomeňte se s námi podělit i o váš příběh na dovolené a o váš přístup k co nejudržitelnějšímu cestování.

Tereza Skovajsová