Jak pomoci včelám ve městě?

Jaro je již v plném proudu a s ním je naše okolí, hlavně ve městech, barevnější a veselejší. Stromy a květiny všemožných barev probouzejí jinak šedá a smutná místa k životu. A za to vše vděčíme právě včelám, většina rostlin spoléhá na jejich opylení, aby se mohly dále rozmnožovat a krásně růst. Malá, ale velice důležitá stvoření pro naši společnosti, bez včel bychom těžko sklízeli bohatou úrodu a měli krásné parky plné rozmanitých druhů květin.

Každá včela v průběhu svého ,,výletu’’ navštíví přibližně 100 květů a pokud ze svého úlu vyletí desetkrát za den, číslo se zvýší na 1000 květů opylených během celého ,,pracovního’’ dne. A pokud by z jednoho úlu vyletělo 20 000 včel, každá několikrát denně, tak se dostaneme až na 20 milionů květů denně. V tomto případě se pohybujeme v jiných číslech a jen to poukazuje na jejich podstatnou roli pro naši přírodu.
dd

Nejen, že pomáhají nám, lidem, ale i svému společenství. Jejich cílem je totiž nasbírat nektar, základ medu, který se ukládá v medovém váčku a pyl se k jejich chloupkům na těle přichytí jako vedlejší produkt jejich činnosti. Při návštěvě další květiny se pyl přesune na bliznu a zjednodušeně tak dochází k procesu opylení. Většina pylu však zůstává na zadních nohách včely v tzv. ,,kapsách’’ a nadále slouží jako cenná potrava pro obyvatele úlu.

A jak pomoci těmto tvorečkům i když bydlíme ve městě?

Pokud máte balkon, terasu či parapet – je vyhráno! Stačí si pořídit pár květináčů a zasadit si, či vypěstovat od semínka rostlinky, které mají včely v oblibě a produkují hodně nektaru.

Mezi ně patří například krásně zbarvené květiny jako dahlia, která není náročná na pěstování ani v omezenějších podmínkách. Dále můžeme zasadit kopretinyprvosenky (primule), krokusy, narcisy, rozchodníky či třapatky.

Ze svého květináče také můžeme vytvořit bylinkovou zahrádku, která bude prospěšná pro nás i pro včelky. Pro takové účely se hodí zasadit aromatické bylinky jako levandule, rozmarýn, oregano, tymián, šalvěj a máta. A vše můžeme rozzářit oranžově zbarveným květem měsíčku lékařského.

Květinami to však nekončí a pokud se rozhodneme pomoci ve větší míře, můžeme se pustit do výroby hmyzího hotelu, který výborně slouží pro včely samotářky a tím si zajistíte svou vlastní opylovací jednotku. A zdali to prostor dovolí, je vhodné přidat malé pítko v podobě misky, kamínků a vody, což slouží jako občerstvovací stanice pro vyprahlé včelky.

 

cc

Hmyzí hotel

Díky znečištění a ničení naší přírody ubývá na celém světě včelí populace a proto je na nás, lidech, abychom se podíleli na záchraně nejen tohoto hmyzu. Mnoho měst po celé Evropě pracuje na programech, jak obnovit jejich počet a vrátit bzukot do měst. Připojte se i vy, zkrášlete si svůj prostor a tím pomozte ne jednomu, ale mnoho malých stvoření.

Veronika Hanzlová