Jak správně přikrmovat lesní zvěř?

V následujícím článku Vám přinášíme informace o pravidlech přikrmování lesní zvěře v lese.

Lidé často chtějí v dobré víře lesní zvěři přilepšit, ale volí špatné metody, které ve finále uškodí a může dojít až k úhynu.Na co si dát tedy pozor, a které potraviny jsou vhodné?

Než se rozhodnete do lesa přilepšit lesní zvěři, zkontrolujte si, zdali jste měli laskominy vhodně uskladněny v suchém prostředí a jsou bez plísní. Nosit můžeme všechny druhy travin a bylin, včetně letorostů keřů, zakonzervovaných sušením. Jedná se tedy o seno, senáž, sušené maliní, nebo letninu v malých svazcích. (letnina = vysušené větvě s listím např. javoru) To je nejpřirozenější potrava pro volně žijící zvěř. Seno je možné předkládat jak do krmelců, tak volně na zem, odkud ho zvěř ráda bere. Nevadí jí ani vlhké a promoklé seno, jen musíme dávat pozor, aby nebylo plesnivé. Kaštany, žaludy, bukvice, obilí, kukuřice, hrách, to jsou krmiva jaderná. Jedná se o velmi vhodné doplňkové krmivo, jen je potřeba ctít pár pravidel. Z obilí je pro přikrmování vhodný pouze oves!

Prikrmovani1

Jak by to nemělo vypadat (velké množství pečiva a na zemi)

Ostatní jadrná krmiva předkládáme v libovolném množství. Zkrátka je nejlepší dávat tolik, aby to zvěř spotřebovala řekněme během pěti dnů až jednoho týdne. Z dužnatých krmiv nosíme ovoce a zeleninu. Velmi vhodná jsou jablka a hrušky, ale nemusíme se bát ani švěstek a špendlíků. Ze zeleniny je nejlepší mrkev, brambor a řepa (snažme se, aby nebyla extrémně promrzlá, protože taková potrava by zvěři mohla způsobit trávicí potíže) nicméně zvěř ráda bere veškerou zeleninu.

Stále častěji lidé suší pečivo, na malé kousky rozkrájený chléb a rohlíky, které následně dávají do krmelců. Zvěř pečivo bere ráda, ale i zde je potřeba důsledně dbát na některá pravidla.

Pečivo musí být naprosto suché. Nepodávat vcelku mimo krmeliště pro divoká prasata. V žádném případě nedávejte zvěři pečivo s jakoukoli náplní nebo plesnivé pečivo! Taktéž je potřeba ho předkládat až když mrzne a neočekáváme oblevu. Velice rychle do sebe totiž natáhne okolní vlhkost a po požití zvěři způsobuje poruchy trávení a průjmy. Taková zvěř rychle zeslábne a může i uhynout. Samotné pečivo obsahuje velké množství sacharidů, které v žaludku později začne kvasit (stejně jako u lidí) Nejdůležitější je předkládat ho v malém množství a častěji. Pokud vysypete pytel usušených rohlíků v krmelci, můžete zvěř zabít. „Pokud zvíře dostane hodně cukrů, tak mu v jedné části žaludku, kde probíhá důležitý proces trávení, v bachoru, začne kvasit. To pak vede ke vzniku velmi kyselého prostředí, které zabije bakterie potřebné ke krmení a přemnoží se ty, které škodí. Zvíře tak uhyne na překyselení.“ dodává vetirinářka Kateřina Horáčková)

mouflon-eating-from-the-animal-feeder-in-winter-SN2GBKE

Zvěři lze také předkládat sůl –  jak sůl kamennou, která se dá zakoupit v chovatelských potřebách, tak solnou pastu.

Nesmíme zapomenout na to, že lesní zvěř je přes zimu pouze přikrmována, nikoliv krmena a podle toho bychom měli volit množství.

Petr Ceh