KlimaKemp aneb aktivně a udržitelně pro klima

KlimaKemp – letní škola klimatické spravedlnosti následovaná akčními dny, se letos odehrál na začátku července v malé obci jménem Veltruby na Pardubicku. Občanské hnutí Limity jsme my pořádá tuto akci již třetím rokem a pokaždé má víc a víc co nabídnout. Limity jsme my bylo založilo v roce 2015 a bojuje zdola proti těžbě a spalování uhlí a pro dosažení klimatické spravedlnosti. KlimaKemp je tou největší akcí, kterou pořádají, nicméně každý měsíc také pořádají víkendové tzv. Plénum a veřejnost se může účastnit na jejich otevřených schůzkách. Momentálně jsou jejich nejsilnější sídla v Praze a v Brně. Limity fungují nehierarchicky, taktéž funguje i KlimaKemp a Plénum.

Letní škola

 
nabijeni

První čtyři dny od oficiálního začátku KlimaKempu byly vyhrazeny pro letní školu klimatické spravedlnosti – každý den se od rána do večera konal program, který byl již předem naplánovaný, avšak tu zde stále byla možnost si vymyslet a zrealizovat svoji vlastní přednášku/workshop/cvičení. Mohli jste si třeba zajít na přednášku Jak se vyrovnat a jak mluvit s popírači změny klimatu, Konec doby uhelné a jak jej v Česku dosáhnout, Ženské hnutí a změna klimatu či Budoucnost zelené politiky. Pro aktivnější lidi byl každý den naplánován ranní běh, byla tam i možnost si zajít na jógu anebo jít posbírat odpadky v nedalekém lese. Kemp fungoval nehierarchicky, každý se mohl (a dle mého i měl) zapojit do chodu kempu, ať už se jednalo o jídlo a kuchyň, logistiku vody či bezpečnost. A to byste neuvěřili, jak práce sbližuje! O fungování kempu, o nalezených problémech a sháňce po potřebných lidech se postaralo každodenní ranní plénum ve velkém šapitó. ‚Má někdo auto? Má někdo řidičák? Chce někdo dělat modela? Má někdo čas na sociální sítě? Přidá se někdo do pekárny?‘, takové otázky padaly v plénu.

jidlo

Limity se snaží být udržitelní i v pořádaných akcích, a to se týče i ekologie. U mytí nádobí se voda využívala na sto procent, na ohřev vody se využívala i solární energie, kemp byl poháněn solárními panely, na které byly napojeny i zásuvky pro účastníky. Jídlo, co se podávalo 3x denně, bylo vždy veganské a samozřejmě nechyběly ani koše na plast. Veškeré dostupné hygienické prostředky byly eco friendly stejně, jako na e-shopu Neplastu.cz.

Kemp byl rozdělen na stanové městečko a na hlavní část, kde byly všechny stany. Nejvíce na mě udělal dojem stan První emoční pomoci, právní stan a zdravotní stan. Nechyběly zde však stany dalších hnutí a organizací úzce spojených s Limity – například Hnutí DUHA nebo Univerzity za Klima. Máte děti? Ty se mohly vyblbnout v dětském stanu. Veškeré potřebné informace jste pak mohli najít v ‚Infotentu‘ (informační stan) a hlavní programy se odehrávaly v malém a velkém šapitó a v Open Space stanu.

 

Akční dny

pochod

Akční dny občanské neposlušnosti byly hlavní hřeb celého klimakempu, který právě směřoval k téhle akci. V pátek šel kemp pochod z Veltrub přes Kolín až do Chvaletic k chvaletické elektrárně, kde zablokoval hlavní příjezdový vchod na celý víkend. Za celou dobu blokády se ani jednou nevyeskalovala situace k násilí nebo zajištění osob. Život před elektrárnou byl velmi podobný tomu v kempu. Konaly se přednášky, workshopy, cvičení a večer se tancovalo. V neděli ráno se uskutečnila ještě poslední, spíše symbolická, akce. Několik skupinek zablokovalo až do poledne všechny vjezdy do elektrárny. Pracovníci byli normálně pouštěni, ale policie byla nucena si násilím udělat díru v plotě. Na konec přímé akce se všichni sešli před hlavním vchodem, kde byla akce několika děkovnými proslovy (i od místních obyvatel) ukončena.

Highlights

zmrzka

Z dalších unikátních věcí bych ráda vypíchla palačinkárnu, která připravovala veganské palačinky za dobrovolný příspěvek a solární vegan zmrzlinu, a v pozdějších dnech jste se tam mohli i jít ostříhat! Ale snad největší dojem na mě udělal Spielmobil.

Akce mi rychle přirostla k srdíčku jednak proto, že jsem poznala spoustu podobně smýšlejících lidí, a jednak i proto, že jsem sama mohla být a byla aktivní součástí celého kempu – zkusila jsem si výpomoc v kuchyni, překladatelství do angličtiny, zorganizování vlastního programu i noční hlídku. Mohli jste se tam potkat s Piráty a Zelenými, s ekology či sociology, s lidmi ze Zeleného kruhu. KlimaKemp je akce doslova pro kohokoliv nehledě na věk, vzdělání, finance či občanství. Stačí, když máte zájem o změny klimatu a chcete být součástí něčeho většího. Nadchl vás tenhle článek? Tak si zapište příští rok přibližně na začátku léta čtvrtý ročník KlimaKempu! Více informací na webové stráncefacebooku či instagramu.