Mikroplasty – jsou obsahem většiny ryb

Zcela novou dimenzi znečištění světových oceánů odhalila podrobná vědecká studie, která byla publikována vydavatelstvím Frontiers in Marine Science. Vědci zjistili, že i ryby, které žijí ve velkých hloubkách několika stovek metrů, mají v žaludku spoustu plastových částic zvaných mikroplasty. 

Tato věděcká studie vyvrátila dřívější domněnky, že hlubokomořských tvorů se nebezpečí plastů netýká. Opak je však pravdou! Až tři čtvrtiny ryb, jenž žijí v hloubce až jednoho kilometru, mají v těle mikroplasty.
reef2129-1024x675
Největším problémem je fakt, že mikroplasty jsou pro přírodu nepřirozené, nerozložitelné, obsahují celou škálu škodlivých látek a snadno se dostávají do potravinového řetězce. Mikroplasty však nejsou pouze nebezpečím pro mořské živočichy, ale také člověka, neboť jsme to my, kdo ryby konzumuje.
 
Ze vzorků 223 ryb, které výzkumníci na přítomnost plastů testovali, měly mnohé v žaludku více než jeden kus plastu, přičemž některé drobné rybky měly v těle až 13 kousků mikroplastu. Výsledkem výzkumu je průměr 1,8 kusu plastu na rybu.
Plastové kousky se našli v 73% procentech vzorků, přičemž nejhuře na tom byly překvapivě drobné rybky, které jsou potravou větších živočichů, jako jsou delfíny.
 
Bez plastů si lze dnešní dobu asi jen těžko představit. Je to velice levný a pevný materiál. Můžeme ho vidět opravdu na každém kroku. Problémem však je recyklace, zejména v Indii a Číně.
                                                                                                        (zdroj:instory.cz)