Nejrozšířenější plastový odpad

Problémy s plastovým znečištěním se dostávají do povědomí lidí stále více. Díky bohu! Brčka, jednorázové sáčky a další produkty, jenž zamořují moře, oceány jsou postupně omezovány a pomalu mizí z nabídek obchodních řetězců, které přicházejí s ekologickými variantami (např. plátěné tašky v penny). Dalším podpůrným krokem, který pomůže omezit jednorázové plasty je rozhodně rozhodnutí Evropské unie z minulého roku – zákaz jednorázových plastů.

Tak trochu ve stínu brček a sáčků však stojí nejrozšířenější plastový odpad – cigaretové filtry.

Cigaretové filtry tvoří velkou část odpadu v mořích a na plážích – některé zdroje mluví až o jedné třetině. Podle Truth Iniative, protikuřácké organizace z USA, se jedná o nejvyhazovanější předmět na světě.

Většina z 5,6 bilionu cigaret, které se za rok na celém světě vyrobí, obsahuje filtr z acetátových vláken. Jedná se o plast, který se může rozkládat až desítky let.

Americká ochranářská společnost The Ocean Conservancy tvrdí, že až 70 % mořských ptáků, které zkoumala, pozřelo zbytky cigaretových filtrů. Totéž podle nich platí o 30 procentech mořských želv. Filtry obsahují mnoho chemikálií, následky jejichž pozření ještě nikdo nezkoumal.

V říjnu 2018 Evropský parlament podpořil návrh, který by zavázal členské země ke snížení množství plastu ve filtrech. Do roku 2025 o 50 % a do roku 2030 dokonce o 80 %. Návrh byl nicméně zamítnut zástupci států. Tabákové společnosti však budou muset uvádět informace o škodlivosti filtrů pro životní prostředí a spolufinancovat kampaně zaměřené na boj s tímto odpadem.

Jaké jsou teda řešení?

Podívejte se třeba na českou firmu BezVajglu, jejíž kapsičky na nedopalky nevypouštějí žádný zápach a mají dobře propracovaný design.

Ale co třeba recyklace?  Samotnou recyklaci provádí firma Terra Cycle. V zahraničí můžete vidět jejich popelníky v ulicích, které informují o recyklaci nedopalků.

terracycle-butt-bin-vancouver-dec-2013

Jak probíhá proces recyklace nedopalků v Terra Cycle? Nejdřív jsou nedopalky vystaveny gama-záření, čímž se zbavují velké části znečištění. Následně se hmota roztaví a pomocí extruze se vyrábějí pelety. Ty se následně smíchávají s peletami jiných typů plastů, které se recyklují ve firmě a vzniká tak plast, ze kterého jsou vyráběny lavičky, palety nebo dokonce i popelníky.

Házíte nedopalky na chodník, nebo do košů? Zkuste se nad každým odhozeným vajglem v parku zamyslet 🙂

Zdroj:eurozpravy,zajimej se, idnes.cz