Největší producenti plastového odpadu

To že je plastové znečištění jednou z největších ekologických hrozeb 21. století nelze zpochybňovat. Stačí se podívat na zprávu OSN, která uvádí jasná fakta o dané problematice.

- Odpad v mořích poškozuje více než 800 druhů. 40 procent mořských savců a 44 procent druhů vodního ptactva trpí pozřením mořského odpadu

Ale nyní se podívejme na výsledky neziskové organizace Greenpeace, která ve spolupráci s ekologickým hnutím Break Fre From Plastic zorganizovala přes 230 úklidových akcí ve více než 40 zemích světa! To vše za účelem toho, aby se zjistilo, v jaké míře velké korporace přispívají k plastovému znečištění. Během akcí prošlo rukama dobrovolníků více než 187 000 kusů plastového odpadu.

A výsledek?

 

f45145f8380f9078ceefa58e78a9_base_optimal-1024x682

1. Coca-Cola

2. PepsiCo                               

3. Nestlé

Coca-Cola je největším výrobcem nealkoholických nápojů na světe. Tento nadnárodní potravinářský koncern je i největším producentem odpadu. Plasty, které pocházely od tohoto výrobce se našly ve 40 ze 42 sledovaných zemí. Na druhém místě je největší konkurent Coca-Coly – společnost PepsiCo.

“Tyto výsledky přinášejí nepopiratelné důkazy o roli, jakou hrají korporace při udržování globální krize znečištění plasty,” uvedl koordinátor Break Free From Plastic Von Hernandez.

Nejběžnějším typem plastového odpadu byl polystyren, který je součástí kelímků na kávu. Těsně za ním je PET (polyethylentereftalát), používaný v lahvích a kontejnerech.

Všechny tři jmenované společnosti přislíbily podniknout kroky ke snížení odpadu do roku 2025.

Například Coca-Cola oznámila, že veškeré její obaly budou recyklovatelné.

Společnost Nestlé uvedla, že její plastové obaly budou recyklovatelné nebo na více použití, zatímco PepsiCo chce mít obaly recyklovatelné, kompostovatelné nebo biologicky odbouratelné, uvedla agentura Reuters.