Požár na Sibiři, aneb proč se nevybírají miliardy jako na Notre Dame?

Lesní požár tajgy na Sibiři trvá už více jak měsíc a hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Ačkoliv nelze odepřít houževnatost ruských hasičů, kterým se podařilo zmenšit rozlohu požáru téměř trojnásobně, přesto je v plamenech stále přes milion hektarů lesů. Pouze pár procent se podaří hasičům zcela uhasit, většinu nechají lehnout popelem a budou zabraňovat v dalšímu šíření, protože se to v těžce přístupném terénu nevyplatí. Ekologické škody jsou však už nyní obrovské. Nejenže se podíl skleníkových plynů v atmosféře zvýší  a okolní města budou mít problémy s dýcháním, ale ještě intenzivněji jsou ohroženy zvířata, rostliny a dokonce i ledovce na Arktidě.

Podle výroků ruských ekologů lze označit situaci za zcela jednoznačně katastrofickou. „Situace s lesními požáry na východě Ruska již dávno přestala být místním problémem a stala se celostátní ekologickou katastrofou,“ varovala ruská pobočka Greenpeace. Letošní požáry na Sibiři jsou tak obrovské, že mohou mít dokonce vliv na změnu klimatu na Zemi a urychlit proces globálního oteplování.Na hašení požáru se  podílí více než deset tisíc lidí, asi tři tisíce kusů pozemní techniky a rovněž 86 letadel a vrtulníků ministerstva obrany.Podle ekologů oheň letos zničil lesy na 14,9 milionu hektarů a hrozí, že padne sedm let starý rekord, kdy v Rusku shořelo 18,1 milionu hektarů lesa, což je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky. Požáry v Rusku dosáhly takových rozměrů, že dým z nich lze vidět z vesmíru. Ukázal to snímek zemské observatoře amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Chcete vidět tu plochu? Mrkněte na tohle video!

cc6d96e43f2f3efd8465034ac64dfd9d_resize1250832_

Na Notre-Dame se vybírali miliardy, co Sibiř?

Pamatujete? 15.4.2019 vypukl požár v katedrále Notre-Dame během rekonstrukce její střechy. Požár zničil téměř celou střechu a  okamžitě vypukla obrovská mediální kampaň. Na sociálních sítích lidé sdíleli fotografie hořící katedrály, v instastories projevovali svoji podporu. Velké firmy jako L’Oréal, či Apple a další slavné osobnosti přislíbili miliony na opravu katedrály. Celkově bylo vybráno  více než 15 miliard korun.

A já se ptám… Proč pro katedrálu Notre-Dame jsme zažívali každodenní mediální masáž ze všech stran, lidé projevovali na sociálních sítích soucit, či dokonce finančně přispěli na opravu, ale když hoří Sibiřské lesy o rozloze poloviny České republiky, které budou mít ekologické dopady na celý svět, tak se miliardy ve sbírce nevybírají a lidé s médii to přehlíží? Opravdu je budova, kterou můžeme kdykoliv postavit důležitější než-li příroda, která je nenahraditelná? Bezpochyby se jedná opět o politickou hru. Sibiř patří Ruské federaci ovládané prezidentem Putinem, který je v ekonomické válce s EU. Už nějaký ten pátek platí ekonomické sankce za anexi Krymu. Mediální válku mezi Ruskem a zbytkem světa můžeme vidět téměř denně. Neměla by však jít politika stranou, pokud se jedná o důležitou věc pro nás všechny? Prezident Trump nabídl Putinovi pomoc s hašením požárů, kterou prý Putin ochotně využije, bude-li to třeba.. A jak se k tomu postaví Evropská unie?

Co myslíte vy?

Petr Ceh