SAYU - Menstruační kalhotky

PA120043
Díky projektu Neplastu.cz jsem dostala příležitost vyzkoušet menstruační kalhotky SAYU.Nebyla to moje první zkušenost s menstruačními kalhotkami, ale v porovnání s jinými značkami, tyhle předčili všechna má očekávání.

Jak dorazily?

Když mi kalhotky přišly domů, překvapilo mě, jak jsou zabalené. Došli v krabičce, ve které byly umístěny v papírovém sáčku, na kterém je popsáno jak se o ně nejlépe starat. Ke kalhotkám jsem si ještě objednala lanolínové mýdlo a taštičku na kalhotky, která má funkční membránu, abych je měla čím prát a v čem uchovávat. Kalhotky jsou z části z merino vlny, a tak se nesmí prát žlučovým mýdlem. Doporučuje se mýdlo lanolínové, či olivové, Sayu má přímo na svých stránkách na výběr mýdlo lanolínové
56847A1E-2458-4492-8324-9338D1F7943F

Materiál a praní

Když jsem poprvé kalhotky vybalila překvapil mě vrchní materiál savé vrstvy (vnitřek kalhotek), který je krásně jemný a velmi příjemný na dotek. Zbytek kalhotek je z funkčního materiálu, který funguje přesně tak jak má. Všechny umělé materiály, které jsou použity mají certifikát OEKO-TEX. 
Po vybalení jsem kalhotky hned vyprala, což je zapotřebí k aktivování savé vrstvy. Po vyprání a vysušení jsou už kalhotky připraveni k použití. Na praní by se měl používat tekutý prací prášek, já použila ekologický, zaměřený přímo na vlnu od Yellow&Blue. Je důležité se o kalhotky starat pečlivě, a dopřávat jim správnou péči, aby vydržely co nejdéle. Sušila jsem je naruby, aby savá vrstva rychle vyschnula a zbytečně nezůstala dlouho mokrá. Poté jsem už musela jen počkat na ty "svoje dny" na které jsem se snad poprvé v životě těšila. 
PA120040

Nošení

Přišel den D a konečně jsem kalhotky vyzkoušela! První co jsem hned po nasazení ucítila, byl velmi příjemný pocit. Merino vlna, která tvoří vrchní část savé vrstvy ve mě vylolala pocit "pohlazení". V porovnání s jinou značkou menstruačních kalhotek, je opravdu o hodně příjemnější. Přírodní materiály jsou zde opravdu na správném místě!
I po několika hodinovém sezení na židly, jsem se necítila nekonfortně. Kdybych to měla popsat doslova, tak: "nic se mi tam dole nezapařilo". Kalhotky jsem na sobě měla celý den, a ani večer při sundání jsem z nich necítila nepříjemný zápach, který z kalhotek od jiné značky občas cítit je. O Sayu kalhotkách jsem celý den nevěděla, a bez problému jsem dělala všechny běžné každodenní aktivity, jako kdybych svoje dny vůbec neměla. Ani Ve škole jsem se nebála, že by se mi mohla stát nehoda, hned od začátku jsem kalhotkám věřila. Nejspíše to je tím, že už na pohled a při dotyku jsem cítila, že materiály jsou opravdu kvalitní, a tak jsem byla absolutně bez obav. 
Kalhotky jsem vyzkoušela teké přes noc, krásně drží na těle, nikde neškrtí, a tak jsem se vklidu prospala. Krásně vydrželi celou noc, nehoda se nestala a ráno jsem je pouze vyměnila. Po sundání kalhotek je hned přeperu v ruce pomocí lanolínového mýdla a až na konci menstruace je dám vyprat do pračky v ekologickém tekutém prášku. 
Sayu má v nabídce několik různých modelů kalhotek, které jsou na různě silnou menstruaci, mají dokonce i jinak položenou savou vrstvu, aby si vybrala opravdu každá. 
PA120007

Srovnání

Nakonec musím napsat, že už dlouhou dobu, okolo 4 let nepoužívám žádné jednorázové produkty. A proto nemohu srovnávat menstruační kalhotky s běžnými menstruačními pomůckami na jedno použití. Mými pomocníky jsou právě menstruační kalhotky a menstruační kalíšek. S kalíškem mám občas při zavádění problém, že mě to bolí. Menstruační kalhotky od jiných značek mi tolik nevyhovovali jako kalhotky od SAYU, ve kterých jsem se doslova cítila jako v bavlnce. Chtěla bych SAYU poděkovat, že mi dali příležitost si jejich kalhotky vyzkoušet a napsat tenhle článek. Do budoucna si ještě nějaké jejich kalhotky zaručeně koupím. I přes to, že je počáteční investice vyšší, vrátí se v pohodlí a později i v penězích, za případu, že se o kalhotky budete starat s láskou, vám vydrží i několik let. 
PA120014

Jsou nějaké nevýhody?

Jediné, co mě na SAYU zamrzelo je taštička na kalhotky, ve které je můžete uchovávat. Od ní se mi utrhla stužka na zavázání taštičky. Nevím zda se to stává běžně, a nebo jsem až moc silně taštičku zavázala, nebo jsem zrovna já dostala "vadný kus" ale docela mě to mrzí a až budu mít čas, tak si to opravím. 
 
Jinak jsou kalhotky opravdu elegantní na pohled, ale i funkční a příjemný na nošení!

Ekologie

Menstruační kalhotky jsou jedna z možností jak může žena řešit ekologicky své dny.
6 700 tun komunálního odpadu vyprodukují menstruující ženy s České Republice za rok. Pojďme toto číslo společně změnit k lepšímu!