Směrnice proti jednorázovému plastu

Zástupci členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu (EP) se 19. prosince dohodli na prozatímní podobě zákazu plastových výrobků na jedno použití. V tiskové zprávě o tom informovala Rada EU. Cílem je omezit objem plastového odpadu. Možná se ptáte, proč? Největšími znečišťovatelem je přeci Asie, tak proč se máme omezovat my? Není tomu však úplně pravda, neboť i my přispíváme k současné katastrofické situaci.

Každý rok se v EU spotřebuje :

  • 580 miliard plastových cigaretových filtrů
  • 46 miliard plastových lahví na nápoje
  • 2,5 miliardy nádob na potraviny
  • 16 miliard plastových kelímků na kávu
  • 36,4 miliardy plastových brček

Skoro 80 % všech vyrobených plastů končí na skládkách nebo v přírodě

pollution-359014_1920

Samotný návrh byl vypracován již v květnu Evropskou komisí. Součástí je zákaz jednorázových plastových brček, nádobí, tyčinek do uší i některých dalších plastových výrobků. Stále více se také hovoří o odpovědnosti výrobce, dovozce. Co to znamená? Např. společnost Coca-Cola, která dováží obrovské množství PET lahví. Je tu možnost přikázat společnosti využívat recyklované PET lahve, nebo finanční podíl na následné recyklaci státy EU.

Pokud předběžnou dohodu potvrdí velvyslanci zemí unie, bude výsledná podoba textu předložena Evropskému parlamentu a poté ještě znovu členským státům k finálnímu schválení.

Zákaz, který by měl – s určitými výjimkami – začít platit za dva roky, se má týkat nejen obvykle zdůrazňovaných brček nebo čistítek na uši, ale i jednorázových plastových příborů, talířů či polystyrenových obalů a hrnků na potraviny a nápoje určené k okamžité spotřebě a také dalších produktů z plastů, které mohou přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty.

Členské země také mají přijmout kroky, aby výrazně snížily užívání plastových obalů na potraviny a nápoje.

Od roku 2025 by měl v EU existovat závazný cíl 25 procent výroby PET lahví z recyklovaného materiálu, od roku 2030 by to mělo být procent 30.

Najít alternativu k plastovým filtrům cigaret

Opatření proti plastovému odpadu by mohla znamenat citelné změny v běžném životě téměř všech obyvatel EU. Nejvíce se však dotknou odvětví umělých hmot, které v roce 2015 dosáhlo tržeb 340 miliard eur (8,7 bilionu Kč) a zaměstnávalo 1,5 milionu lidí, uvedla agentura DPA.Tisková zpráva rady také uvádí, že je třeba začít s hledáním alternativ k filtrům v tabákových výrobcích, jejichž součástí jsou nyní plasty. Cigarety a další výrobky, které takové filtry mají, budou muset být opatřeny příslušným upozorněním, včetně poznámky o škodách hrozících životnímu prostředí, pokud bude filtr odhozen jinam než do koše.

(Zdroj: Lidovky, Greenpeace)