Lze bojovat za ochranu životního prostředí ve světě kde jsou peníze na prvním místě?
Přístup politiků a ohrožení zisku vlivných lidí spolu úzce souvisí
Abychom pochopili dnešní krizi životního prostředí, nevyhneme se tématu politiky a ropných společností. Ty totiž ovlivňují nejen ekonomiku, ale také zákony, aby jejich zisk vzkvétal a nebyl ohrožen. A to s alarmujícími informacemi o stavu naší přírody rozhodně je. Vedle změny našich životů směrem k ochraně životního prostředí je tedy podstatné bavit se především o ekonomické a politické moci spojené s fosilními palivy.
Zprávy o stoupající teplotě naší planety máme k dispozici již mnoho let. Teprve v posledních letech si ale začínáme připouštět fakt, že bychom tomu měli zabránit a nezbývá nám mnoho času. Je nutno vzít v potaz, že jsou na naší planetě zatím i ropné zásoby, které udávají směr naší ekonomice. Za normálních okolností by politici neměli důvod zdržovat vývoj pro udržitelný směr planety, zvlášť při vzrůstajícím tlaku od aktivistů a lidí, kteří od politiků požadují změnu v omezení emisí. Nebyl by důvod proč nenásledovat společné ujednání v Paříži a podporovat pozitivní přístup k životnímu prostředí. Ale to by bylo pouze v případě, kdyby nebyl ohrožen něčí zisk.
Globální banky od Pařížské dohody investovaly 1,9 bilionů dolarů na fosilní paliva
Po uzavření dohody o klimatu v Paříži hovořil generální ředitel banky J.P. Morgan Chase o její podpoře a vyzýval k tomu, aby finanční toky byly v souladu k cestě pro nízké emise skleníkových plynů. Od jeho prohlášení však jeho banka do tří let investovala neuvěřitelných 1,9 bilionů dolarů (v přepočtu 43,5 bilionů korun českých) na fosilní paliva. To přesněji řečeno znamená financování uhlí, arktické ropy a zemního plynu, hydraulického štěpení, dehtových písků a dalších projektů. Takže je velmi pravděpodobné, že část z nás financuje těžbu v amazonském deštném pralese.