Snížení plastového odpadu ve dvou krocích

Snížení plastového odpadu ve dvou krocích

Máme tu další příspěvek od naší fanynky, která spravuje vlastní blog. Jak lehce a zároveň radikálně snížíme tvorbu plastových odpadů v naší domácnosti? Odpověď naleznete v následujícím článku.

V rámci svého vlastního projektu Make planet green again  zjistila, že většina lidí vlastně vůbec neví co to ekologie je.

Dle některých je to pouze o chození ven a sbírání odpadků ze země, které se následně vyhodí do koše. Při některých dalších výrocích jsem si klepala na čelo a přemýšlela, zda to myslí vážně. Podle pár jedinců je ekologie naprosto zbytečná a k ničemu.

Další mi řekl, že se do projektu zapojí pouze v případě, že dostane zaplaceno. Po mé odpovědi, že jde o to změnit myšlení společnosti, ukázat jim jak naložit s odpadem, o kterém si myslí, že je na vyhození a jak zařadit ekologii do každodenního života a že peníze z toho nemá NIKDO, se mnou přestal komunikovat.

Upřímně mě tyto reakce mrzeli. Vždyť jde o záchranu planety, ne o peníze.
Avšak i přes tyto negativní reakce se objevili lidé, kteří sdílejí můj názor a aktivně se do projektu zapojili.
Já sama jsem svoji spotřebu plastových lahví stáhla přibližně o 97%.

jonathan-chng-OTDyDgPoJ_0-unsplash

Jak na to?

3 lahve týdně = 12 za měsíc = 144 za rok
1 láhev na 3 měsíce = 4 lahve za rok
100% = 144 lahví
1% = 1,44
4x 1,44 = 5,76%
100 – 5,76 = 94,24%

Co to znamená? Stačí používat jednu plastovou láhev delší dobu, nebo si koupit jednu láhev např. Retapku s doživotní zárukou a naše spotřeba klesne až o 95%! Stačí si přestat několikrát týdně kupovat balené vody v plastových lahvích a začít využívat ty, co máme doma ♥

Tento výpočet mi otevřel oči, jak šílená spotřeba plastu to je. Následné dva dny jsem pila z plastové lahve, kterou jsem zachránila před vyhozením do koše (na plasty). Po dvou dnech jsem si koupila láhevkterá vydrží prakticky věčně.

Dále u sebe nosím plátěnou tašku ve které nosím nákup. A co se sáčky? Ty lze lehce nahradit pytlíky na potraviny . Další extrémní snížení spotřeby plastu. Kdyby každý, kdo čte tento blog splnil tyto dva body, dokážete si představit to číslo, o které by se spotřeba snížila?

Přeji si zelenou planetu, bez plastu, bez znečištění a bez vymírajících zvířat. To je můj vysněný svět. A my ho můžeme dosáhnout. Společně.

Daniela Vysloužilová