Dnešní oceán je pod stále větším nátlakem společnosti. Jedno z největších nebezpečí představuje stále rostoucí množství plastového odpadu. Na ten můžeme narazit téměř na celém světě.
Jednou z vlastností, které si na plastech ceníme, je i jejich trvanlivost. Na druhou stranu, jednou z vlastností, kterou na plastech nemáme rádi je opět trvanlivost. Trvanlivost plastů je dobrý sluha, ale zlý pán. Do oceánu se dostává stále větší množství plastů. Jestli se něco zásadního nezmění, tak by kolem roku 2050 měl plastový odpad v oceánech mít větší hmotnost, nežli ryby, které v něm žijí.

Státy EU se shodly na zákazu jednorázových plastů
Fantastická zpráva pro všechny, kterým není plastové znečištění lhostejné!
Státy EU se dohodly na zákazu jednorázových plastů. Shoda byla oznámena prostřednictvím ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerové, jejíž země (Rakousko) unii předsedá. Zákaz jednorázových plastů získal podporu také v Evropském parlamentu.
Státy EU se na diplomatické úrovni shodly dvoutřetinovou většinou. Jedná se o významný krok k budoucnosti bez jednorázových plastů. Podle diplomatických informací ČTK je návrh přijatelný také pro Českou republiku.
Sympatické jsou také tiskové zprávy Ministerstva životního prostředí, které se jednoznačně vymezuje proti používání jednorázových plastů.
Zákaz by se měl kromě plastových igelitek a brček týkat také například plastového nádobí, příborů, nebo tyčinek do uší.

Cílem Evropské komise je od roku 2021 zakázat distribuci daného sortimentu na trh, protože existují cenově přijatelné alternativy, které jsou pro životní prostřední přívětivější.
V současné době komise připravuje návod, kterých výrobků přesně se dané omezení bude týkat. Rozhovory o konečné podobě směrnice započaly 6. listopadu.
EU také navrhuje silnější odpovědnost nejen výrobců plastů, ale také firem, jenž jejich zboží do Evropy dovážejí.
Jednorázové plastové výrobky tvoří asi 70% všech odpadků v mořích.