Subjektivní názor na Gretu Thunbergovou

Aktuální téma, které v současné době hýbe nejenom českým internetem. Na jednu stranu jsou tu zástupy podporovatelů této mladé školačky, kterou nominovali na Nobelovu cenu za mír a na druhou stranu jsou tu kritici, kteří se pustili do Grety ve stylu „Káže vodu a pije víno“, neboť se objevili fotografie z vlaku, ve kterém se dívenka ládovala neekologickými produkty a užívala jednorázové plasty. Rozhodl jsem se k tomu osobně vyjádřit v následujících řádcích, ale nejdřív je nutné obecně si popsat, kdo Greta Thunbergová je a oč tu vlastně běží.
Greta Thunbergová je šestnáctiletá ekologická aktivistka, která se loni v srpnu rozhodla každý den sedět před švédským parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských volbách pokračovala ve stávkách každý pátek.

V prosinci 2018 promluvila na klimatiké konferenci OSN v polských Katovicích, v lednu pak přednesla projev na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Pokaždé to mělo stejný průběh, kritika politiků za nedostačujicí reakce na změnu klimatu.
Thunbergová rovněž vyzývala další studenty, aby následovali jejího příkladu a připojili se k jejím pátečním stávkám. Hnutí se postupně rozšířilo do více než stovky zemí. Do České republiky samozřejmě také, kdy se do stávky za klima zapojilo přes 10 tisíc studentů ve většině větších městech.
Na Nobelovu cenu za mír navrhli dívenku tři norští poslanci se slovy : „Nominovali jsme Gretu, protože klimatická hrozba je možná jednou z nejvýznamnějších příčin válek a konfliktů “ řekl poslanec Freddy Andre Ovstegard.
V posledním týdnu se však objevili články a fotky na sociálních sítích, které upozorňují na její pokrytectví, kdy ona sama káže o klimatu a pak užívá jednorázové plasty. Do této anti-kampaně se zapojil mimo jiné i známý časopis Reflex.

Ve svém článku „Ekologie naruby aneb Jak školačka Greta zachraňuje klima haldami plastového odpadu“ se redakce vyjadřuje k fotce, kterou Greta umístila na sociální síť při cestě do Davosu.

V článku je poukázáno na pár detailů, které poukazují na její druhou tvář.

5606939_greta-thunbergova-ekologie-plasty-klima-davos-v0-1
1. Používání plastových krabiček
2. Tostový chléb v jednorázovým plastovém sáčku
3. Pomazánka v jednorázém plastovém sáčku
4. Banány, které se do Švédska vozí z Jižní Ameriky a tudíž vytváří obrovskou uhlíkovou stopu
5. Plastová láhev
 
Článek je zakončen větou : „ Ekologičtí aktivisté prostě zásadně chtějí, aby se za ně uskromnili ti druzí. “
 
Subjektivní názor autora Neplastu.cz
 
Pokud jste dočetli až sem, rád bych se v následujících řádcích vyjádřil ke Grétě a samotnému hnutí Fridays for future.
 
Je třeba se zamyslet, zda-li my jsme v 16. letech řešili to, co řeší Greta. Je obdivuhodné, že v 16 letech bojuje za klima více, než mnohonásobně starší jedinci. Co se týče fotky z vlaku, rád bych poukázal na to, že bychom se měli každej podívat sami na sebe. Hodnotit tuhle dívenku bychom měli objektivně za 100% její činnosti. A nikoli kvůli 1% negativnímu zbylých 99% úplně zahodit.
 
To co si právě prožívá samotná Greta je názornou ukázkou toho, že být slavný, nebo být viděn není vždycky to správné a vždycky jen pozitivní. Jste stále na očích, terčem závistivců, kteří by Vás chtěli ponížit, zničit.
 
Ať hodí kamenem, kdo nikdy nezhřešil..
 
Co se týče samotného hnutí Fridays for future, převládají pozitivní pocity, ale euforií bych to nenazval. Je dobře, že studenti se snaží zatlačit na politiky, aby začali ekologii brát vážněji, protože co si budeme, my ten Mars neosídlíme tak rychle a pár let to budeme muset ještě na planetě Zemi přežít. Nehledě na to, že planeta Země je úchvatná, dokonalá a měli bychom si přát tu žít minimálně ještě tisíce let. Ekologické projekty však jsou střednědobé až dlouhodobé, a jedna vláda zvolená občany na 4 roky není schopna naplnit stanovený cíl. Je to celoevropský problém, že jakmile by někdo započne tuhle změnu, je za 4 roky vystřídán a dojde většinou ke zrušení, či změně daného cíle projektu. Když se podíváte do EU je jasně vidět postoj evropské komise, která zakázala jednorázové plasty a snaží se přinutit „giganty znečišťovatele“ (Coca cola, Nestlé atd.) k podílení se na recyklaci plastů, zákazu jednorázových plastů atd. Bohužel je to obrovský business a lobbing, a rozhodně to není jednoduché. Přesto věřím, že se blýská na lepší časy a doufám ,že už není pozdě.
 
Co se týče samotných stávek…
 
Rád bych si s každým účastníkem stávky promluvil o tom, co on dělá pro životní prostředí, zda-li třídí odpad, nepoužívá jednorázové plasty, snaží se šetřit vodu, atd, nebo se pouze stal součástí určité módy, či boomu, kterou ekologie poslední dobou je, ale ve finále oni sami nic nedělají. Stačí se podívat na průběh stávky v Anglii, kde před Buckinghamským palácem demonstrovali tisíce studentů a po ukončení stávky byli jednorázové kelímky, plakáty, cedule naházené v kašně. Na jednu stranu proti něčemu demonstrují, ale nadruhou si hrozně protiřečí.