Svět a omezení plastových tašek

Australané omezili igelitové tašky o 80%

Supermarkety v Austrálii rozhodně neplýtvají časem. Rozhodli se proti plastům bojovat aktivně a to v rekordním čase. Během léta oznámily dva největší supermarketové řetězce v Austrálii zákaz plastů na jedno použití ve svých obchodech a za pouhé 3 měsíce se tak ušetřilo 1,5 miliardy igelitových sáčků. Vzhledem k tomu, že je zákaz používání igelitových sáčků jen v některých oblastech Austrálii, změna se děje jen na regionální úrovni, nikoli na úrovni národní. Supermarkety také uvedli, že po zákazu zpočátku zaznamenali slabý prodej, ale poté se spotřebitelé přizpůsobili a zákaz se ukázal jako velmi úspěšný. Maloobchodníci si podle australské Národní maloobchodní asociace zaslouží obrovský obdiv, protože napomáhají k jedné z nejvýznamnějších změn, pomohli napravit chování spotřebitelů všech generací a zákazníkům děkují, že přijali ekologickou iniciativu.

Kde ve světě je zákaz plastových tašek?

Zákaz-plastových-tašek-ve-světě

V mnoha ostatních zemích je alespoň používání tašek zpoplatněno, nebo lze používat recyklovatelné.

Jak si vedeme my v České republice?

Již rok v naší zemi platí povinné zpoplatnění igelitových tašek. Ministerstvo životního prostředí odhaduje, že se spotřeba v obchodech snížila až o polovinu. Některé řetězce je úplně zrušily, jako například Lidl. I přes to, že každý obyvatel těchto tašek použije v průměru 300 ročně, většině spotřebitelům zpoplatnění nevadí a mnoho z nich si do obchodů začali nosit vlastní, například látkové.

Předsevzetí na rok 2019 – recyklace!

Pokud ve Vaší domácnosti nebo firmě ještě nepanuje ekologická nálada, zkuste podpořit recyklaci a navrhněte postup pro třídění domácího či firemního odpadu. My za nejúčinnější považujeme koše, které jsou rozdělené do 3-4 kontejnerků. Po otevření koše se totiž každý musí rozhodnout, kam vlastně chce odpad hodit a to ho motivuje ke správné volbě. Pokud jsou však kontejnery oddělené a máte u nich dostupný i smíšený odpad, častěji se stane, že si práci zjednodušíme a hodíme odpad jinam, než kam patří.

Tereza Skovajsová